ТРИВОЖНІ РОЗЛАДИ

ТРИВОЖНІ РОЗЛАДИ

Що таке тривожний розлад?

Тривожний розлад є різновидом психічного розладу. Якщо у вас тривожний розлад, ви можете реагувати на певні речі та ситуації страхом і жахом. Ви також можете відчувати фізичні ознаки тривоги, такі як серцебиття та пітливість.

Це нормально мати певну тривогу. Ви можете відчувати тривогу або нервування, якщо вам доведеться вирішити проблему на роботі, піти на співбесіду, пройти тест або прийняти важливе рішення. А тривога може бути навіть корисною. Наприклад, тривога допомагає нам помічати небезпечні ситуації і концентрує нашу увагу, тому ми залишаємося в безпеці.

Але тривожний розлад виходить за рамки звичайної нервозності та легкого страху. Тривожний розлад виникає, коли:

Тривога заважає вашій здатності функціонувати.
Ви часто надмірно реагуєте, коли щось викликає у вас емоції.
Ви не можете контролювати свої реакції на ситуації.
Тривожні розлади можуть ускладнити перебіг дня. На щастя, існує кілька ефективних методів лікування тривожних розладів.

Хто знаходиться в групі ризику тривожних розладів?
Поєднання генетичних і екологічних факторів може підвищити ризик розвитку тривожних розладів у людини. Ви можете бути в групі ризику, якщо у вас є або були:

Певні риси особистості, такі як сором’язливість або поведінкова загальмованість – відчуття дискомфорту від незнайомих людей, ситуацій чи оточення та уникнення них.
Стресові або травматичні події в ранньому дитинстві або дорослому віці.
Сімейний анамнез тривоги або інших психічних розладів.
Деякі фізичні стани, включаючи проблеми з щитовидною залозою та серцеві аритмії (незвичайні серцеві ритми).
Тривожні розлади частіше виникають у жінок. Дослідники все ще вивчають, чому це відбувається. Це може виникнути через жіночі гормони, особливо ті, які коливаються протягом місяця. Гормон тестостерон також може зіграти певну роль — у чоловіків його більше, і це може полегшити занепокоєння. Також можливо, що жінки рідше звертаються за лікуванням, тому занепокоєння посилюється.

Які існують види тривожних розладів?
Існує кілька типів тривожних розладів, у тому числі:

Генералізований тривожний розлад (ГТР).
Панічний розлад.
Фобії.
Тривога розлуки.

Інші психічні розлади мають схожі риси з тривожними розладами. До них відносяться посттравматичний стресовий розлад і обсесивно-компульсивний розлад.

Що таке генералізований тривожний розлад (ГТР)?
Ви можете відчувати надзвичайне й нереальне занепокоєння та напругу — навіть якщо нічого не викликає цих почуттів. У більшість днів ви можете сильно хвилюватися на різні теми, включаючи здоров’я, роботу, школу та стосунки. Ви можете відчувати, що хвилювання продовжується від однієї справи до іншої.

Фізичні симптоми ГТР можуть включати неспокій, труднощі з концентрацією та проблеми зі сном.

Що таке панічний розлад?
Якщо у вас панічний розлад, ви отримуєте інтенсивні раптові атаки паніки. Ці напади часто мають сильніші, інтенсивніші почуття, ніж інші типи тривожних розладів.

Почуття жаху може виникнути раптово й несподівано, або вони можуть виникнути через тригер, наприклад, зіткнутися з ситуацією, якої ви боїтеся. Панічні атаки можуть нагадувати серцеві напади.

Під час панічної атаки ви можете відчувати:

Пітливість.
Прискорене серцебиття (відчуття, ніби ваше серце калатається).
Біль у грудях.
Відчуття задишки, яке може змусити вас думати, що у вас серцевий напад або ви «збожеволієте».
Панічні атаки дуже засмучують. Люди з панічним розладом часто витрачають багато часу на хвилювання про наступний напад паніки. Вони також намагаються уникати ситуацій, які можуть спровокувати напад.

Що таке фобії?
Фобії - це інтенсивний страх певних ситуацій або об'єктів. Деякі з цих страхів можуть мати сенс, наприклад, страх перед зміями. Але часто рівень страху не відповідає ситуації.

Як і з іншими тривожними розладами, ви можете витрачати багато часу, намагаючись уникнути ситуацій, які можуть викликати фобію.


Як психотерапія лікує тривожні розлади?
Психотерапія, або консультування, допомагає вам впоратися з вашою емоційною реакцією на хворобу. Лікар обговорює стратегії, які допоможуть вам краще зрозуміти розлад і керувати ним. Підходи включають:

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) є найпоширенішим видом психотерапії, що використовується при тривожних розладах. CBT для тривоги вчить вас розпізнавати моделі мислення та поведінку, які призводять до неприємних почуттів. Потім ви працюєте над їх зміною.
Експозиційна терапія зосереджена на боротьбі зі страхами, що стоять за тривожним розладом. Це допомагає вам займатися діяльністю або ситуаціями, яких ви, можливо, уникали. Також можуть використовуватись вправи на розслаблення та зображення з експозиційною терапією.