Постковідна психотерапія
Не плутайте поганий настрій із депресією

Питання:На що зараз, у пандемію, скаржаться люди, і чи є у психологів підказки, як повернути гарний настрій та впевненість у собі?

Відповідь: Справді останнім часом багато хто зіткнувся з COVID-19: перехворіли самі чи їхні близькі люди. Навіть якщо ви тільки чули про інфекцію, це могло вплинути на ваше емоційне тло. В результаті, збільшилася кількість скарг на панічні атаки, нестачу повітря, почуття страху та серцебиття. У когось і раніше траплялися такі розлади, а хтось випробував це вперше.

Перехворілі стикаються з нервовим виснаженням на фізіологічному рівні. Нервова тканина стає вразливою, а людина – дратівливою, тривожною, погіршується настрій, розвивається депресивний розлад. На жаль, до депресії багато хто ставиться несерйозно.

П: Ізраїльський прем'єр-міністр Голда Меїр якось сказала: "Песимізм - це розкіш, який ми не можемо собі дозволити". Може так і з депресією? Не дозволяти собі падати духом – от і все?

В: Тут треба розрізняти поганий настрій та депресію. Сум дійсно пройде. А депресія – справжнє захворювання, причина якого полягає у зниженні рівня серотоніну в організмі. І часто людям потрібне медикаментозне лікування. Серотонін не відновиш шоколадкою. У перехворілих знижений не тільки імунітет та стресостійкість, у них спостерігається апатія, астенія, відсутність сил. Навіть ті, хто не перехворів, втрачають стійкість до стресів, бо акцентуються на поганих новинах: там спалах, тут новий штам. Усе це стимулює психосоматичні розлади.

Жити тут і зараз
П: І як не довести себе до депресії?

В: Можемо запропонувати кілька порад, як упоратися із ситуацією. Одна з найулюбленіших технік називається "тут і зараз". Її сенс у тому, що людині треба навчитися перебувати саме у цьому стані. Думки схильні відправляти нас або в минуле, коли ми згадуємо якісь тривожні ситуації, або в майбутнє: а раптом я захворію чи хтось із моїх родичів.

Ці тривоги та страхи затьмарюють справжнє. Якщо п'єш каву, думай про те, що вона міцна, смачна і гаряча. Ідеш вулицею - насолоджуйся природою, повітрям та фізичною активністю. Усю увагу сконцентруй саме на цьому, щоб не давати можливості думкам про минуле та майбутнє впроваджуватися зараз. Друга порада - позитивне мислення, спрямоване на те, що хороше є в житті людини. Коли ми чуємо неприємні новини, мимоволі зосереджуємося на тому, що негативне відбувається у світі в інших людей. Адже в житті кожного з нас є позитивні моменти: сім'я, робота світить сонце. Концентрація на доброму дає можливість перебувати тут і зараз і бачити всю красу життя.

Третя порада – спілкуйтеся. Нам цього не вистачало. Так, ми телефонували телефоном, але звичайного спілкування було менше, ніж зазвичай. Зараз є можливість зустрічатись і це треба робити. Але з застереженням – із позитивним настроєм. Обговорюйте, що хороше сталося в житті одне одного, даруйте позитивні емоції.

Четверта порада: менше слухайте та читайте новини з усіх джерел – від телевізора до інстаграма. Намагайтеся скоротити інформаційний потік і, найголовніше, самі не шукайте новини в інтернеті. Багато хто хоче перестрахуватися, подивитися, що відбувається. А краще цього не робити. І п'ята порада: дуже важливо знайти для себе якусь розвагу, яка допоможе подолати зневіру. Це можуть бути прості дії: полежати у ванній, подивитися цікавий фільм, погуляти набережною, піти на курси малювання. Є ще й фізіологічні методики. Наприклад, глибоке дихання. Щоб розслабитися, треба робити максимально глибокі вдихи та видихи. У цей момент приходить спокій.

Як не стати Обломовим
П: Зараз багато хто працює онлайн. Вигоду визнали і керівники компаній, і пересічні працівники. У нас є шанс перетворитися на самітників?

В: Шанс такий є, якщо збережеться віддалена робота. Одні не хочуть витрачати гроші та час на проїзд, інші – оплачувати оренду офісу. Усі знайшли якісь плюси.