Депресія під час вагітності: Ви не самотні

Ось що потрібно знати про вагітність та депресію.
Наскільки поширена депресія під час вагітності?
Вагітність може бути часом як радості так і стресу. Дослідження показують, що близько 7% вагітних переживають депресію під час вагітності.
Депресія - це розлад настрою, який викликає стійке почуття смутку та втрати інтересу, є найпоширенішим розладом настрою. Захворювання трапляється в два рази частіше у жінок, ніж у чоловіків, і початок депресії досягає максимуму в репродуктивні роки жінки.
Чому депресія під час вагітності часто залишається невизнаною?
Деякі симптоми депресії, включаючи зміни у сні, енергетичному рівні, апетиті та лібідо, схожі на симптоми вагітності. Як результат лікар помилково можете приписувати ці симптоми вагітності, а не депресії.
Жінки також можуть неохоче говорити зі своїми акушер-гінекологами про зміни настрою під час вагітності через стигму, пов'язану з депресією. Також існує тенденція більше зосереджуватися на фізичному здоров’ї жінок під час вагітності, а не на психічному.
Які фактори ризику розвитку депресії під час вагітності?
Фактори ризику депресії під час вагітності включають:
Тривога, стрес, депресії в анамнезі, погана соціальна підтримка, непередбачена вагітність, насильство з боку інтимного партнера та ін.
Які ознаки та симптоми депресії під час вагітності?
Ознаки та симптоми депресії під час вагітності такі ж, як і у невагітних хворих, однак додаткові підказки, які можуть свідчити про депресію під час вагітності, включають:
Надмірне занепокоєння щодо дитини, низька самооцінка, така як почуття неадекватності щодо батьківства, неможливість відчути задоволення від діяльності, погана реакція на заспокоєння, куріння, вживання алкоголю або вживання наркотичих речовин, поганий набір ваги через зменшення або неадекватне харчування, думки про самогубство.
Деякі дослідження показують, що депресивні епізоди частіше трапляються протягом першого та третього триместру.
Чому лікування депресії під час вагітності важливо?
Якщо не лікувати депресію, можуть з'явитися проблеми з харчуванням, ви не зможете приділяти необхідну увагу вашій дитині або не матимете енергію для догляду за собою. Ви також з більшою вірогідністю матимете післяпологову депресію і скоріш за все будете відчуваєте труднощі у зв’язку зі своєю дитиною.
Залежно від тяжкості депресії, варіанти лікування можуть включати психотерапію або антидепресанти на додаток до психотерапії.

Антидепресанти: безпечно під час вагітності?

Залежно від тяжкості депресії, варіанти лікування можуть включати психотерапію або антидепресанти на додаток до психотерапії.
В будь-якому разі лікар підбере таку терапію, що буде підходити саме Вам, та буде небезпечна для плода.

Які рекомендації щодо скринінгу на депресію під час вагітності?
Американський коледж акушерів-гінекологів рекомендує лікарям щонайменше один раз під час вагітності проводити скринінг на депресію та тривогу за допомогою стандартизованого методу.
Під час скринінгу лікар, швидше за все, задаватиме питання зі стандартизованої скринінгової анкети, яка складається з питань про настрій та тривогу. Відповіді оцінюються, а загальний бал можна використовувати для виявлення депресії. Крім того, лікар може запитати, чи не турбували протягом останнього місяця почуття пригніченості, депресії чи безнадії або мало зацікавленості у справах.
Існує обмежена кількість доказів того, що скринінг для виявлення та лікування депресії під час вагітності покращує результати. Це може бути пов’язано з різними варіантами доступу до ресурсів та відповідного лікування після діагностики депресії. Однак скринінг на депресію під час вагітності може забезпечити певне усвідомлення ризику депресії та тривоги.
Якщо ви вважаєте, що у вас може бути депресія під час вагітності, не чекайте скринінгу. Поговоріть зі своїм лікарем про те, як ви почуваєтесь та за необхідності лікар призначить терапію.